Únor 2009
purple cheer

21. února 2009 v 1:02 ♥Cheer♥red cheer

21. února 2009 v 0:53 ♥Cheer♥


doplnky

9. února 2009 v 20:35 ♥Cheer♥

DCH i love

8. února 2009 v 20:05 ♥DCH tým♥♥
juniorky a seniorky :-)
To jsme mi juniorky :-)
Tým DCH celý :-*
a o5 všechny :-*
Na basketě
DCH junior ... to jsme byly na Mistrovství světa v cheerleadingu 2008
Group cheer junior :-)
jooo DCHHistorie cheerleadingu

3. února 2009 v 20:42 ♥Historie cheerleadingu♥


Historie cheerleaders:

Historie

Původní anglický výraz je cheerleaders. Vznikl ze slov cheer, což znamená fandit nebo povzbuzovat a lead- vést nebo řídit. Cheerleading je tedy něco jako povzbuzování pod vedením. Česky poněkud nepřesně vyjádřeno - roztleskávání. Kořeny má cheerleading v USA. V sedmdesátých letech devatenáctého století tam vznikl na univerzitě Princetonu první organizovaný klub sportovních fanoušků. První organizovaný pokřik na fotbalovém zápase byl zaznamenán o něco později v roce 1880 rovněž v Princetonu. Zmínky o prvním opravdovém cheerleadingu jsou z roku 1898, kdy Johny Campbell, student minnesotské univerzity, s týmem pěti svých kolegů studentů bojovými pokřiky a písní strhl další přihlížející. Na přelomu století přicházejí ke slovu megafony. V té době se zakládá první cheerleadingové bratrstvo Gama Sigma. S rostoucí popularitou amerického fotbalu roste i obliba cheerleadingu. Ve dvacátých letech minulého století se do něj aktivně zapojují ženy, které do vystoupení zařazují postupně i gymnastické prvky a přemety. Ve třicátých letech se začínají při vystoupeních používat papírové pom-pony, které jsou dnes pro cheerleading typické. Od té doby byly podstatně zdokonaleny a svou dnešní podobu dostaly v roce 1965, kdy byla také závazně ustanovena. V roce 1948 zorganizoval Laurence Hurkimer první cheerleadingový tábor na houstonské univerzitě a tam také byla založena první cheerleadingová organizace - National Cheerleading Association (NCA). V sedmdesátých letech se cheerleading rozšiřuje na další univerzitní sporty například basketbal, plavání a podobně. Koncem minulého století překračuje hranice USA.

ROSTOUCÍ NAROČNOST
V zamoři jsou Cheerleaders pečlivě vybíráni. Musí mít taneční a rytmické schopnosti a přitažlivý fyzický vzhled. Tým se skládá až z několika desítek dívek a mladých mužů. Ti přispívají k náročnějším kreacím, zejména u stuntů nebo-li pyramid či salt. Vystoupení dívek jsou většinou tanečního rázu, ale stále více obsahují i akrobatické prvky. V USA jsou tyto týmy běžné na středních i vysokých školách, které mají svůj fotbalový nebo basketbalový tým. Vzhledem ke zvýšené fyzické náročnosti začal být cheerleading uznáván jako atletická činnost. V roce 1978 se v USA uskutečnil první celonárodní televizní přenos šampionátu v cheerleadingu a od osmdesátých let se konají v USA pravidelně soutěže v cheerleadingu.

SOUČASNOST
V současné době je v Americe cheerleading jednou z nejdůležitějších školních zájmových aktivit. Každý tým má vlastní originální dres, někdy i více typů. Základem jsou barvy klubu, který tým podporuje. Nejdůležitější součástí dresu jsou pom-pony, dva kusy třásní v týmových barvách, které zdůrazňují pohyby rukou. Cheerleading našel cestu i do České republiky. Roku 2001 byla založena Česká asociace cheerleaders,pod vedením Báry Krausové. Víc jak 110 let po historickém okamžiku v Princetonu,vtrhl tento sport také do Opavy.Otcem myšlenky aby bk Opava měla své cheerleaders byl manažer klubu Dušan Štěnička.Léta páně 1996,v čase kdy Opava postoupila do první ligy,vyběhly na její palubovku v hale na Mařádkově ulici první cheerleaders. V následujících 9 letech prošly tímto teamem desítky cheers. Současný team tvoří necelá dvacítka dívek. Team Sk cheerleaders Opava však není složen jen z dívek a žen,ale hlavní roli zde také hrají dva zástupci mužského pokolení,kteří vystoupili ve své premiéře 14.prosince 2002.


Původní