Historie cheerleadingu

3. února 2009 v 20:42 |  ♥Historie cheerleadingu♥


Historie cheerleaders:

Historie

Původní anglický výraz je cheerleaders. Vznikl ze slov cheer, což znamená fandit nebo povzbuzovat a lead- vést nebo řídit. Cheerleading je tedy něco jako povzbuzování pod vedením. Česky poněkud nepřesně vyjádřeno - roztleskávání. Kořeny má cheerleading v USA. V sedmdesátých letech devatenáctého století tam vznikl na univerzitě Princetonu první organizovaný klub sportovních fanoušků. První organizovaný pokřik na fotbalovém zápase byl zaznamenán o něco později v roce 1880 rovněž v Princetonu. Zmínky o prvním opravdovém cheerleadingu jsou z roku 1898, kdy Johny Campbell, student minnesotské univerzity, s týmem pěti svých kolegů studentů bojovými pokřiky a písní strhl další přihlížející. Na přelomu století přicházejí ke slovu megafony. V té době se zakládá první cheerleadingové bratrstvo Gama Sigma. S rostoucí popularitou amerického fotbalu roste i obliba cheerleadingu. Ve dvacátých letech minulého století se do něj aktivně zapojují ženy, které do vystoupení zařazují postupně i gymnastické prvky a přemety. Ve třicátých letech se začínají při vystoupeních používat papírové pom-pony, které jsou dnes pro cheerleading typické. Od té doby byly podstatně zdokonaleny a svou dnešní podobu dostaly v roce 1965, kdy byla také závazně ustanovena. V roce 1948 zorganizoval Laurence Hurkimer první cheerleadingový tábor na houstonské univerzitě a tam také byla založena první cheerleadingová organizace - National Cheerleading Association (NCA). V sedmdesátých letech se cheerleading rozšiřuje na další univerzitní sporty například basketbal, plavání a podobně. Koncem minulého století překračuje hranice USA.

ROSTOUCÍ NAROČNOST
V zamoři jsou Cheerleaders pečlivě vybíráni. Musí mít taneční a rytmické schopnosti a přitažlivý fyzický vzhled. Tým se skládá až z několika desítek dívek a mladých mužů. Ti přispívají k náročnějším kreacím, zejména u stuntů nebo-li pyramid či salt. Vystoupení dívek jsou většinou tanečního rázu, ale stále více obsahují i akrobatické prvky. V USA jsou tyto týmy běžné na středních i vysokých školách, které mají svůj fotbalový nebo basketbalový tým. Vzhledem ke zvýšené fyzické náročnosti začal být cheerleading uznáván jako atletická činnost. V roce 1978 se v USA uskutečnil první celonárodní televizní přenos šampionátu v cheerleadingu a od osmdesátých let se konají v USA pravidelně soutěže v cheerleadingu.

SOUČASNOST
V současné době je v Americe cheerleading jednou z nejdůležitějších školních zájmových aktivit. Každý tým má vlastní originální dres, někdy i více typů. Základem jsou barvy klubu, který tým podporuje. Nejdůležitější součástí dresu jsou pom-pony, dva kusy třásní v týmových barvách, které zdůrazňují pohyby rukou. Cheerleading našel cestu i do České republiky. Roku 2001 byla založena Česká asociace cheerleaders,pod vedením Báry Krausové. Víc jak 110 let po historickém okamžiku v Princetonu,vtrhl tento sport také do Opavy.Otcem myšlenky aby bk Opava měla své cheerleaders byl manažer klubu Dušan Štěnička.Léta páně 1996,v čase kdy Opava postoupila do první ligy,vyběhly na její palubovku v hale na Mařádkově ulici první cheerleaders. V následujících 9 letech prošly tímto teamem desítky cheers. Současný team tvoří necelá dvacítka dívek. Team Sk cheerleaders Opava však není složen jen z dívek a žen,ale hlavní roli zde také hrají dva zástupci mužského pokolení,kteří vystoupili ve své premiéře 14.prosince 2002.


Původní
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama